دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی

چهاردهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار

ششمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار

  سومین همایش و نمایشگاه معدنکاری دیجیتال

30 اردیبهشت ماه الی 3 خرداد ماه 1403، تهران، هتل المپیک

علی‌رغم فراز و نشیب‌های اقتصادی کشور در سال‌‏های اخیر، صنعت فولاد و سنگ آهن توانسته روند رو به رشد خود در زمینه تولید و صادرات را کم و بیش حفظ کند. لکن مطابق آمار منتشر شده؛ علی رغم افزایش تولید 5 تا 10 درصدی  انواع محصولات زنجیره محصولات فولادی در 9 ماهه ابتدایی سال 1402 نسبت به مدت مشابه سال گذشته؛ ارزش صادراتی این محصولات قریب به 10 درصد کاهش داشته است. از سویی دیگر چشم‏انداز مصرف داخلی محصولات فولادی محدود بوده و به همه اینها مباحث تأمین طولانی مدت منابع اولیه (سنگ آهن) و مشکلات تأمین انرژی و آب را باید اضافه نمود.

در حوزه صنایع فلزات غیر آهنی همچون مس، آلومینیوم، سرب، روی، طلا و…. نیز علی رغم دارا بودن منابع غنی در کشور و کاربرد فراوان آنها در صنایع مختلف و ارزش افزوده‌ی بالای محصولات و آلیاژهای آن‌ها، این صنایع کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و این مشکل در حالی است که بسیاری از مشکلات صنعت فولاد، گریبان گیر این صنایع نیز هست.

از این رو بسیار ضروری است تا با ارتقای سطح کیفی محصولات، تولید محصولات با ارزش افزوده بالا،  بهبود تعاملات تجاری با سایر کشورها در جهت حفظ و رشد میزان و کیفیت تولید و صادرات محصولات فولادی و فلزات غیر آهنی؛ برنامه‌ریزی و اقداماتی موثر و سریع صورت گیرد.

از سویی دیگر با توجه به  تحول گسترده صنایع با بهره‌گیری از فناوری‌های دیجیتال و هوشمندسازی، آمارهای جهانی نشان می‌دهد از نظر فنی صنعت معدن نسبت به سایر صنایع حدود 30 تا 40 درصد بلوغ کمتری را تجربه کرده است. معدن‌کاری با روش‌های سنتی به‌عنوان صنعت عقب‌مانده از پذیرش فناوری شناخته می‌شود؛ بنابراین، مانند سایر صنایع در صنعت معدن نیز فرصت قابل‌توجهی برای ایجاد ارزش با استفاده از فناوری وجود دارد. صنعت معدن در آستانه یک انقلاب فناوری است که فرآیندها، مشاغل، بازار و ارزش‌ها را تغییر خواهد داد.

از این‌رو با توجه به برگزاری موفق «رویداد جامع معدن و صنایع معدنی» در اردیبهشت ماه سال 1402 طی 4 روز متوالی که در برگیرنده  «سیزدهمین همایش و نمایشگاه چشم­‌انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار» و «پنجمین همایش و نمایشگاه چشم‌­انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار» بود. بنابراین دوره دوم این رویداد (رویداد جامع معدن و صنایع معدنی) را در اردیبهشت و خرداد 1403  طی 5 روز متوالی  و این بار با سه رویداد متوالی سالانه «چهاردهمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران با نگاهی به بازار» و « ششمین همایش چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار»  و «سومین همایش معدنکاری دیجیتال» با حضور تصمیم‌گیران، تصمیم‌سازان، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی این حوزه را در دستور کار برگزار شد. هدف از برگزاری چنین رویدادی، ایجاد فرصتی ارزشمند جهت تبادل اطلاعات بین بازیگران اصلی حوزه معدن و صنایع معدنی اعم از دولت، بخش خصوصی و انجمن‌‏­های تخصصی داخلی و بین‌المللی است. امید است با همکاری کلیه دست اندرکاران این حوزه بتوان به این هدف نائل آمد.

نوشتهٔ پیشین
آغاز عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید نوار نقاله الشتر
نوشتهٔ بعدی
بررسی تحولات اقتصاد سیاسی جهانی
فهرست