رقابت ایران با چین و روسیه بر سر یک بازار

دنیای‌اقتصاد : استفاده از ظرفیت بازارهای تجاری کشورهای همسایه در حالی به‌عنوان یک اولویت مهم از سوی دولت سیزدهم اجرایی شده که در کنار افزایش ظرفیت صادراتی به این کشورها، رقابت با اقتصادهای بزرگ نیز موضوعی چالشی بوده‌است. به گزارش «ایسنا» برآوردها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر جز چین که اصلی‌ترین شریک تجاری کشور بوده، سایر شرکای اصلی کشور در صادرات و واردات کشورهای همسایه بوده‌‌‌‌‌‌‌اند و این در حالی است که هنوز بخش مهمی از تجارت این کشورها دست‌نخورده باقی‌مانده و شرکت‌های ایرانی در صورت تعریف ظرفیت جدید صادراتی، می‌توانند نقشی مهم در این چارچوب ایفا کنند.

 ارمنستان یکی از همسایگان شمالی ایران است که در سال‌های گذشته تلاش کرده روابط اقتصادی خود را گسترش دهد، هرچند این کشور کوچک، از نظر جمعیتی و حجم بازار، سقف مشخصی دارد اما در عین‌حال دولت ایروان تلاش کرده نیازهای خود را از منابع مختلف تامین کند و در سال‌های گذشته هم آمریکا، هم روسیه و هم چین جزو صادرکنندگان کالا به ارمنستان بوده‌‌‌‌‌‌‌اند.

ایران نیز در سال‌های اخیر جایگاه خود در این بازار را گسترش داده اما آن‌طور که رئیس سازمان توسعه‌تجارت گفته، هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به اهداف کلان کشور در این بازار باقی‌مانده و البته ایران باید در این حوزه، با اقتصادهای بزرگ جهان رقابت کند. پیمان‌پاک در تشریح موقعیت ایران در ارمنستان گفته: ایران اکنون درمیان کشورهای صادر‌کننده به ارمنستان رتبه سوم را بعد از روسیه و چین در اختیار دارد. میزان صادرات ما به ارمنستان ۴۳۷‌میلیون دلار است و مطابق برنامه تجارت میان دو کشور باید به ۳‌میلیارد دلار برسد. ارمنستان تنها کشور عضو اوراسیا است که با ما مرز مشترک دارد و قادر به ایفای نقش به‌عنوان پل ارتباطی ایران و بازار این اتحادیه است.

پیمان‌پاک همچنین با بیان اینکه توانمندی‌‌‌‌‌‌‌های کشورمان در حوزه خدمات فنی و مهندسی و ظرفیت‌های شرکت‌های ایرانی جهت حضور در پروژه‌ها فنی و مهندسی ارمنستان در حوزه‌های راه و ساختمان، انرژی‌‌‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر، سدسازی و سیستم‌‌‌‌‌‌‌های آبیاری فرصت مناسبی برای فعالان این بخش برای حضور در ارمنستان ایجاد‌کرده‌است، گفت: تبادل گاز و برق، حضور خودروسازان ما در ارمنستان، تولید محصولات صنعتی به‌خصوص لوازم‌خانگی ایرانی در داخل ارمنستان به‌صورت تولید مشترک، بر‌‌گزاری نمایشگاه‌‌‌‌‌‌‌های مختلف، احداث پالایشگاه و… همگی از جمله برنامه‌های مشترک ما با ارمنستان به‌شمار می‌رود. وی همچنین به راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در ایروان اشاره کرد و افزود: مرکز تجاری ما در ارمنستان بسیار فعال و پویاست. مهم‌ترین فاکتوری که ما در مراکز تجاری دنبال می‌کنیم و البته این مرکز تجاری از آن بهره‌‌‌‌‌‌‌مند است شریک قوی، بزرگ و مناسب در کشور هدف است. به این ترتیب هرچند ایران توانسته سهم خود از بازار ارمنستان را به شکل جدی گسترش دهد اما همچنان با دو رقیب بزرگ مواجه خواهد بود و باید با گزینه‌‌‌‌‌‌‌هایی چون مرز زمینی مشترک، امکان برقراری مناطق آزاد تجاری و تولید هدفمند با محوریت صادرات، مزیت نسبی خود در تجارت مشترک با ارمنستان را افزایش دهد.

منبع خبر

https://donya-e-eqtesad.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-4/3947118-%D8%B1%D9%82%D8%A7%D8%A8%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D8%B3%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1

نوشتهٔ پیشین
تولید سبز در فولاد شادگان
نوشتهٔ بعدی
فرمول رونق در بخش معدن
فهرست