رویداد جامع معدن و صنایع معدنی

رویداد جامع معدن و صنایع معدنی  

سیزدهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار

پنجمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار

18 تا 21 اردیبهشت ماه 1402، تهران، هتل المپیک  

علی‌رغم فراز و نشیب‌های اقتصادی کشور در سال‌‏های اخیر، صنعت فولاد و سنگ آهن توانسته روند رو به رشد خود در زمینه تولید و صادرات را حفظ کند؛ به شکلی که در صادرات غیر نفتی 4 ماهه ابتدایی سال 1401، شمش آهن و فولاد میان 10 کالایی بودند که بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص دادند. همچنین مطابق پیش‌بینی‌های انجام شده و بر اساس برنامه اهداف صادراتی فولاد مقرر است در سال 1402 مقدار 14 میلیون تن محصولات فولادی صادر شوند که این مقدار حدود 4 میلیون تن از صادرات فولاد در سال 1401 بیش‌تر است. بنابراین در شرایطی که اعمال تحریم‌های جدید بر کشورمان امکان مبادلات اقتصادی با سایر کشورها را محدود می‌کند، لازم است با ارتقای سطح کیفی محصولات، بهبود تعاملات تجاری با سایر کشورها در جهت حفظ و رشد میزان و کیفیت تولید و صادرات محصولات فولادی برنامه‌ریزی و اقداماتی صورت گیرد.

از سوی دیگر در میان صنایع فلزی، فلزات غیرآهنی همچون مس، آلومینیوم، سرب، روی، طلا و…. علی رغم کاربرد فراوان و ارزش افزوده‌ی بالای محصولات و آلیاژهای آن‌ها، کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و از این‌رو نیازمند توجه دوچندان نسبت به سالیان گذشته هستند. همچنین نظر به برقراری طولانی‌مدت تحریم‌ها و ابهام درباره‌ی امکان برطرف شدن آن‌ها، می‌توان از ظرفیت چشم‌گیر صنایع فلزات غیرآهنی در راستای ارتقای صادرات و ارزش‌­آفرینی ارزی بهره‌گیری کرد. برای مثال از برجسته­‌ترین نمونه­‌های ارزآوری این صنایع، می‌توان به صادرات بیش از ۹۸۱ میلیون دلاری کارخانجات و شرکت‌های زنجیره مس کشور از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه با وجود تحریم‌­ها اشاره کرد.

از این‌رو با توجه به برگزاری موفق و اثرگذاری دوازده دوره پیشین «همایش و نمایشگاه چشم­‌انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار» و چهار دوره گذشته «همایش و نمایشگاه چشم‌­انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار» و همچنین بازخورد مخاطبان مبنی بر محتوای غنی و کاربردی ارائه شده در این رویدادها، با هدف ایجاد فرصتی ارزشمند جهت تعامل میان کلیه دست‌اندرکاران و فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی، بهبود فضای کسب‌وکار و تسهیل‌ فعالیت‌های اقتصادی در این حوزه، گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد – به عنوان شتاب­‌دهنده کسب‌­وکار در بستر ارتباطات حرفه­‌ای – برگزاری دو رویداد سالانه «چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران با نگاهی به بازار» و «چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار» تحت عنوان «رویداد جامع معدن و صنایع معدنی» در اردیبهشت ماه سال 1402 طی 4 روز متوالی با حضور تصمیم‌گیران، تصمیم‌سازان، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی این حوزه را در دستور کار قرار داده است.

شرکت‌کنندگان و علاقمندان می‌توانند با حضور در این رویداد جامع ضمن اطلاع از فرصت‌ها و چالش‌ها و به‌روزترین تحولات این حوزه‌ها، از نمایشگاه بزرگ این رویداد نیز بازدید کنند. هدف از برگزاری چنین رویدادی، ایجاد فرصتی ارزشمند جهت تبادل اطلاعات بین بازیگران اصلی حوزه معدن و صنایع معدنی اعم از دولت، بخش خصوصی و انجمن‌‏­های تخصصی داخلی و بین‌المللی است. امید است با همکاری کلیه دست اندرکاران این حوزه بتوان به این هدف نائل آمد.

محورهای اصلی همایش سیزدهمین صنعت فولاد و سنگ آهن:

 • تامین بلندمدت سنگ آهن و مواد اولیه، سیاست‏گذاری‏‌های پایدار و الزامات زیرساختی
 • عدم توازن عرضه و تقاضای فولاد (فروش داخلی و صادرات)، لزوم تهیه طرح جامع فولاد پس از افق 1404
 • نقش روابط فعال اقتصادی و سیاسی بین‌‏المللی در فروش محصولات و بومی‌‏سازی تکنولوژی‏‌های نوین
 • بررسی کاهش مصرف داخلی و شکاف عمیق قیمتی محصولات فولادی در داخل و خارج از کشور
 • اثرات معضلات زیرساختی و انرژی در تولید، عدم پایداری اقتصادی و اجتماعی
 • فولاد سبز، بایدهای محیط زیستی صنعت فولاد و جایگاه ایران در ارتقای تکنولوژی تولید

 

محورهای اصلی پنجمین همایش صنایع فلزات غیرآهنی:

 • توازن بازار فلزات غیرآهنی، بررسی افق پیشروی تولید، مصرف و صادرات
 • تثبیت روابط بین‌الملل، اصلاح سیاست‌گذاری ارزی و صادراتی، توسعه بازارهای بین‌‏المللی
 • عرضه و تقاضای داخلی فلزات غیرآهنی، چالش‏‌ها و فرصت‌‏ها
 • طرح‌های توسعه ظرفیت تولید فلزات غیرآهنی؛ احیا و سرمایه‌گذاری در معادن کوچک و متوسط
 • نقش فناوری‌های نوین در توسعه اکتشاف فلزات غیرآهنی

 

منبع خبر

https://events.donya-e-eqtesad.com/fa/event/476-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86-%D9%88-%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86%DB%8C

نوشتهٔ پیشین
نگاهی نو به اقتصاد معدن
نوشتهٔ بعدی
برگزاری13همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار و 5 همایش و چشم انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری های وابسته با نگاهی به تولید و بازار
فهرست